מה לעשות כדי להתחיל בתהליך?

בכדי שהענינים יתקדמו בצורה תכליתית, כדאי לבצע את שתי הפעולות הבאות במקביל, מאחר ובשתיהן אתם תלויים באחרים:

הראשונה: לקבל אישור רפואי – לאחר בצוע בדיקות רפואיות.

השניה: פתיחת תיק ברשות התעופה האזרחית, הידועה בקיצור בשם "רת"א".

ההסבר קצת ארוך, אבל אם תפעלו לפיו תחסכו זמן.

הדרך הזולה ביותר והיעילה ביותר לעשות את הדברים, היא כדלקמן:

לצורך קבלת האישור הרפואי, מאת הרופא התעופתי שתבחרו, תיזקקו למספר בדיקות רפואיות. בדיקות אלה ניתן לבצע על חשבון קופת חולים, ללא הוצאה כספית נוספת. לכן לכו פשוט לרופא המשפחה שלכם בקופת חולים, אמרו לו שאתם עומדים להתחיל קורס טיס אזרחי, ולצורך כך אתם זקוקים לבדיקות הבאות:

1.בדיקת דם כללית. תוצאות בדיקת הדם מתקבלת ברוב קופות החולים בתוך 24 שעות מרגע בצוע הבדיקה.

2.בדיקת שתן. התוצאות מתקבלות בדרך כלל ביחד עם בדיקות הדם.

3.צילום חזה ברנטגן (שיקוף ריאות). הצילום מתקבל בדרך כלל באותו היום בו בוצעה הבדיקה.

 לאחר שיש בידכם, פיזית, את תוצאות הבדיקות, התקשרו לרופא תעופתי. "רופא תעופתי" הוא רופא שקיבל הסמכה מיוחדת מאת רשות התעופה האזרחית (רת"א).  אישור/בדיקה על ידי רופא שאינו ברשימת הרופאים שאושרו על ידי רת"א, לא שווה את הנייר שעליו הוא כתוב. רשימת הרופאים התעופתיים נמצאת באתר רת"א בקישור זה.

התשלום לכל הרופאים זהה לחלוטין, ומרביתם מספקים שירות דומה. ההבדלים המעשיים שלפיהם כדאי לכם לבחור את הרופא הם כדלקמן:

1. מיקום הקליניקה. עדיף רופא שהקליניקה שלו קרובה למקום מגוריכם או מקום העבודה שלכם.

2. יש לוודא שלרופא יש בקליניקה שלו מכשיר א.ק.ג. ישנם רופאים שאין להם מכשיר זה בקליניקה ואז הם שולחים את הנבדקים לבדיקת א.ק.ג בקופת חולים – מה שלמעשה יוצר טרטור מיותר. לרוב הרופאים יש  מכשיר א.ק.ג בקליניקה, ולכן אין סיבה לבחור דווקא ברופא שאין לו.

3.יש לוודא שהרופא קובע לכם שעה מוגדרת במדויק ושלא תחכו בתור. אם הגעתם וגיליתם שאתם צריכים לחכות בתור, אל תתביישו להסתלק ולעבור לרופא אחר: הקשר שלכם עם הרופא עתיד להימשך שנים רבות, וכדאי להתקשר עם רופא שבמשך השנים הרבות שתיזקקו לו, יחסוך לכם שעות המתנה בתור.  זכרו, זה ממילא עולה אותו הכסף, אז עדיף לקבל שירות טוב ונוח.

בפנייה לרופא עליכם לציין כי זו בדיקה ראשונית לצורך קבלת רישיון מתלמד לקורס טיס אזרחי.

את פתיחת התיק ברשות התעופה האזרחית [רת"א] תוכלו לעשות דרך בית הספר, ללא צורך ללכת פיזית למשרדי רשות התעופה [אבל בכל מקרה אני מצרף בהמשך הסבר גם איך לעשות את זה ישירות דרך רשות התעופה האזרחית]. הדרך הנכונה לעשות זאת מבחינת סדר הדברים, הוא בצורה הבאה: בסיום טיסת ההיכרות, אם החניך ואני הגענו למסקנה שזה רעיון טוב עבורו לעשות את הקורס – אני מסביר לו איזה בתי ספר אפשריים עבורו, ומה המאפיינים של כל אחד מהם. החניך בוחר בית ספר [בדרך כלל אני גם הולך איתו פיזית לבית הספר ומראה לו את המתקנים הרלבנטיים]. לאחר מכן, ניתן לבצע את כל תהליך מילוי הטפסים הדרושים לפתיחת תיק חניך של רשות התעופה דרך בית הספר כך שהניירת מועברת ישירות מבית הספר לרשות התעופה ולאחר מכן באותה דרך חזרה לחניך, לל צורך בכיתות רגליים. את האגרה תוכלו לשלם דרך אתר האינטרט של הרשות ואין צורך להגיע לשם כך למשרדי הרשות – את הפרטים בענין זה אסביר באותו מעמד.

אם מכל סיבה אינכם רוצים לבצע את התהליך של פתיחת תיק חניך באמצעות בית ספר כלשהו, תוכלו לעשות זאת עצמאית. כיום תעודות חניך טיס מונפקות ללא תעודה – אך עדיין יתכן שבשלב המעבר רשות התעופה מבקשת תמונות לשם תיעוד פנימי, לכן יש לברר לפני שהולכים אליהם אם עדיין יש דרישה להגיע עם תמונות, ובהתאם לכך להצטייד בתמונות [או שלא].

משרדי רשות התעופה האזרחית, נמצאים ליד שדה התעופה בן גוריון באזור התעשיה Airport City ב"בית גולן". ימי קבלת הקהל שם הם ב', ג', ה' בשעות הבוקר בלבד. יש להגיע עם תעודת זהות [והתמונות היפות שלכם – אם בתקופת המעבר עדיין ביקשו מכם להגיע עם תמונות], וכמו כל משרד ממשלתי הם ישמחו לגבות מכם אגרה בסדר גודל של 200 כדי לעשות לכם טובה: לפתוח תיק ולהנפיק לכם תעודת חניך בקורס טייס אזרחי. הם גם יפנו עבורכם למשטרה כדי לקבל "תעודת יושר", וישלימו עבורכם את תהליך הבידוק הבטחוני. אתם לא צריכים לעשות כלום חוץ מלשלם את האגרה ולהתייצב במשרדי רת"א (יש סניף דואר ליד משרד רת"א, כך שעם קבלת השובר מהפקידה, אתכם נגשים לדואר, משלמים וחוזרים בחזרה אליה.

עם הפניה למחלקת רשוי צוות אוויר ברשות התעופה האזרחית, השלמתם את המטלות הכרוכות בקבלת תעודת חניך בקורס טייס אזרחי. התעודה תישלח אליכם הביתה בדואר. באותה הזדמנות כדאי שתשלמו גם עבור יומן טיסות אישי שבו יתועדו כל הטיסות שתבצעו (חובה על פי חוק), ועלותו כ-80 ש"ח.

האישור המוכיח שאינכם פושעים מועדים ואינם מהווים סכון בטחוני, יישלח ישירות, על ידי המשטרה והשב"כ, לרשות התעופה האזרחית. כעת תוכלו להירגע בידיעה שיש בידכם הוכחה כי אתם אזרחים שומרי חוק.  לגבי השאלה איזה עבירות עלולות למנוע מכם קבלת רשיון טיס – ראו המאמר בנושא "תנאי קבלה לקורס טיס".

תעודת המתלמד, המוכיחה שאתם חניכים בקורס טיס אזרחי תישלח אליכם הביתה בדואר, אבל הואיל ומדובר במשרד ממשלתי, אל תצפו לטפול מהיר, במקרה הטוב ייקח לכם חודש וחצי, בדרך כלל זה לוקח משהו כמו חדשיים וקצת. לפעמים יותר. סמנו לכם את התאריך ביומן, ואם התעודה לא מגיעה תוך 3 חודשים – זה הזמן להפוך שולחנות.

אין בתוכן האתר או במידע שנמסר על ידי מנהל האתר בכל דרך אחרת, לרבות טלפון, הודעות, דוא"ל, פגישה וכיוב' כדי להוות יעוץ או בסיס להסתמכות כלשהי. על הגולש/ת מתעניין/ת לבצע בדיקות עצמאיות באמצעים שיבחר לעצמו.