ורטיגו

טייסים מתלמדים במסגרת קורס טיס וגם טייסים מקצועיים, עלולים לאבד, בתנאים מסוימים, את תחושת ההתמצאות במרחב. איש אינו חסין בפני תופעה זו, והמשמעות היא שכולנו, כטייסים, מדריכים או חניכים בקורס טיס, חייבים להכיר את מאפייניה של התופעה הפזיולוגית המשפיעה עלינו באופן כה קיצוני, ואת הדרכים להתגבר עליה ולהיחלץ מתוכה.

 

המשך קריאה…

טיסה וצלילה.

צלילה בים המבוצעת באמצעות בלוני חמצן, גורמת להגבלות על טיסה לאחר מכן, בין שהצוללן הוא נוסע בלבד ובמיוחד כשהוא הטייס. כדאי להכיר מגבלות אלה ולהבין את הסיבות להן.

המשך קריאה…

מימד הזמן במצב של היעדר חמצן

לטייס יש זמן מספיק, אך מוגבל, להגיב למצב של היעדר חמצן, או אבדן דיחוס במטוס, ולעבור לנוהל חירום. לצורך כך כדאי לדעת מהן מגבלות הגוף האנושי בהקשר זה.

המשך קריאה…

היפוקסיה

היפוקסיה היא מצב של חסר חמצן בתאי הגוף עקב אי אספקת חמצן, חוסר יכולת של הגוף לקבל חמצן או סיבות אחרות שבגללן רקמות הגוף לא מקבלות חמצן במידה הדרושה לתפקוד תקין. השפעת ההיפוקסיה שונה מטייס לטייס, אך יש להן מכנה משותף אחד: השפעה על שיקול הדעת.

 

המשך קריאה…

חמצן ותעופה.

בטיסה בגובה רב, בדרך כלל מעל 10,000 רגל, הגוף מתקשה להשיג לעצמו חמצן, עקב דלילות האוויר. לכן מחייבות התקנות, הן בישראל והן בעולם, כי הטייס לא ימריא בטרם וידא כמות מספקת של חמצן במטוס לטובת צוות הטיסה והנוסעים. להלן דרישות המינימום הקבועות בישראל ובחו"ל:

 

המשך קריאה…