כדור הארץ

כדי לנווט מטוס על פני כדור הארץ אין צורך להכיר את כל מבנה הגלקסיה, אבל בהחלט כדאי לדעת כמה עובדות יסוד שבסופו של דבר משפיעות על האופן שבו אנו מטיסים מטוס. במסגרת קורס טיס אזרחי נדרש המבקש לקבל רשיון טיס להציג הבנה בסיסית בלבד של מבנה כדור הארץ.

כדור הארץ הוא אחד מכוכבי הלכת הסובבים את השמש. כדור הארץ מסתובב בו זמנית סביב השמש במסלול אליפטי וכן סביב עצמו בציר דמיוני העובר בין הקוטב הצפוני לקוטב הדרומי, ונטוי בזוית של 23 מעלות ו-27 דקות כלפי מישור הסיבוב סביב השמש. צורת הסיבוב והמסלול האליפטי גורמים לכך שיש ימים ארוכים יותר וקצרים יותר. היום הארוך ביותר בחצי הצפוני של כדור הארץ הוא 21 ביוני והיום הקצר ביותר הוא 22 בדצמבר. יש שני ימי שוויון והם בתאריכים 21 במרץ ו- 23 בספטמבר. כמובן שבחצי הדרומי של כדור הארץ התאריכים הפוכים: היום הארוך ביותר הוא 22 בדצמבר והקצר ביותר 21 ביוני. ימי השוויון נשארים אותו הדבר.

זה הזמן לנפץ מיתוס ולהבהיר שכדור הארץ לא ממש עגול. הוא קצת פחוס בקטבים אך הפחיסות כה קטנה עד כדי כך שלצרכי נווט מתעלמים מכך ומתיחסים אליו כאל כדור מושלם.

כוון הסיבוב של כדור הארץ הוא ממערב למזרח, זאת אומרת שאם נשב בתוך חללית שנמצאת מעל הקוטב הצפוני ונסתכל על כדור הארץ מלמעלה, נראה שהוא מסתובב נגד כוון השעון. כמובן שאם נטוס עם החללית לקוטב הדרומי ונסתכל מטה שוב, נראה את ההיפך: תנועה עם כוון השעון.

מכאן אפשר לעבור לכמה הגדרות מקובלות בטרמינולוגיה של עולם התעופה:

ציר כדור הארץ – זהו הקו הדמיוני העובר דרך מרכז הכדור וסביבו סובב כדור הארץ סביב עצמו מערב למזרח.
קוטב – מקום חיתוך ציר כדור הארץ עם המעטפת של הכדור.
קוטב צפוני – זהו הקוטב שבמבט על שלו נראה כדור הארץ סובב סביב ציור נגד כוון השעון.
מעגל גדול – מעל על פני כדור הארץ, שמישורו עובר דרך מרכז הכדור. או, מעגל אשר מרכזו הוא מרכז כדור הארץ והרדיוס שלו הוא כמו הרדיוס של כדור הארץ ומישורו מחלק את הכדור לשני חלקים שווים.
דרך שתי נקודות על פני כדור הארץ ניתן להעביר רק מעגל גדול אחד. ואולם, אם שתי הנקודות נמצאות על פני קצות קוטר הכדור (כמו למשל קוטב צפוני ודרומי), אזי מספר המעגלים הגדולים שאפשר להעביר דרכם, הוא אינסופי.
לכן המסקנה היא שהמרחק הקצר ביותר בין שתי נקודות על פני כדור הארץ הוא לאורך קשת שהיא חלק ממעגל גדול כלשהו.
מעגל קטן – מעגל על פני כדור הארץ, שמישורו אינו עובר דרך מרכז הכדור. המרכז של מעגל קטן אינו מרכז הכדור והרדיוס שלו קטן מהרדיוס של כדור הארץ. דרך שתי נקודות על פני כדור הארץ אפשר להעביר אינסוף מעגלים קטנים.

אין בתוכן האתר או במידע שנמסר על ידי מנהל האתר בכל דרך אחרת, לרבות טלפון, הודעות, דוא"ל, פגישה וכיוב' כדי להוות יעוץ או בסיס להסתמכות כלשהי. על הגולש/ת מתעניין/ת לבצע בדיקות עצמאיות באמצעים שיבחר לעצמו.