האטמוספירה

כדי ללמוד להטיס מטוס בתוך האטמופירה, כדאי לדעת מעט עובדות בסיסיות הקשורות למבנה האטמוספירה. האטמוספירה היא תערובת של גזים היוצרים מעין אוקינוס של אוויר המקיף את כדור הארץ. "עומקו" של "אוקינוס" הוא כחמש מאות קילומטרים בממוצע. יש לזכור עם זאת שיש הבדל משמעותי בין עובי האטמוספירה באיזור הקטבים לזה שבאזור קו המשווה, ולכן מדובר אך ורק בממוצע.

 

הגז העיקרי הקיים במעטפת זו של הכדור עליו אנו חיים, הוא החנקן המהווה כ- 78% מהאטמוספירה. חמצן מהווה רק כ- 21% ויתר הגזים הם בכמות קטנה למדי.

האטמוספירה בנויה משכבות. החלוקת לשכבות נעשית על פי המאפיינים המעשיים של השכבות. להלן השכבות העקריות ומאפיניהן:

1. הטרופוספירה: זו השכבה הנמוכה ביותר, כלומר הקרובה ביותר לכדור הארץ. עוביה נע בין 9 ל- 16 קילומטרים. המאפיין העקרי של שכבה זו הוא שהטמפרטורה בה יורדת ככל שעולים בגובה.
2. הטרופופאוזה. זו השכבה המפרידה בין הטרופוספירה לבין השכבה שמעליה הנקראת סטרטוספירה. בשכבה זו אין הבדלי טמפרטורה משמעותיים. לתופעה של טמפרטורה שאינה משתנה עם הגובה נהוג לקרוא איזותרמיה (איזו=שוויון).
3. הסטרטוספירה: המאפיין העקרי של שכבה זו הוא שבה ישנה תופעה של עליית הטמפרטורה ככל שעולים בגובה. שכבה זו מגיעה עד כדי 50 קילומטר מכדור הארץ. לתופעה שבה טמפרטורה עולה עם הגובה קוראים אינוורסיה. בשכבה זו קיימות כמויות גדולות יחסית של גז האוזון ולכן לפעמים מתייחסים אליה בספרות מדעית כשכבת האוזון או אוזונספירה.
4. המזוספירה: משתרעת מגובה של 50 עד 80 קילומטר מכדור הארץ והמאפיין העיקרי שלה הוא ירידה בטמפרטורה עם העלייה בגובה, בדומה לטרופוספירה.
5. מזופאוזה: משמשת להפרדה בין המזוספירה לבין השכבה שמעליה ואשר נקראת יונוספירה.
6. יונוספירה: מתחילה בגובה ממוצע של 80 קילומטר מכדור הארץ ומגיעה עד לקצה האטמוספירה. היא השכבה האחרונה של האטמוספירה לפני החלל. הטמפרטורה בשכבה זו עולה בחדות עם העלייה בגובה. עקב הקרינה העצומה בשכבה זו, היא עשירה ביונים ולכן נקראת יונוספירה.

אין בתוכן האתר או במידע שנמסר על ידי מנהל האתר בכל דרך אחרת, לרבות טלפון, הודעות, דוא"ל, פגישה וכיוב' כדי להוות יעוץ או בסיס להסתמכות כלשהי. על הגולש/ת מתעניין/ת לבצע בדיקות עצמאיות באמצעים שיבחר לעצמו.