גופים ומוסדות בתעופה

אם קבלתם רשיון טיס, הצטרפתם למועדון שיש לו גם שפה ייחודית. אחד המרכיבים של שפה זו, הוא הכרת הגופים והמוסדות הקשורים לעולם שלנו. במאמר זה נכיר את הגופים והמוסדות, ונלמד איך קוראים להם בקיצור, בשפה המדוברת בין טייסים.

 

בישראל

רשות התעופה האזרחית (לפעמים מופיע בקיצור כ- רת"א). גוף מפקח שהינו רשות עצמאית במסגרת משרד התחבורה. מוגדר כגוף בעל סמכות לקבוע כללים וסטנדרטים, בחלק מהם באופן עצמאי ובחלקם באישור ועדה של הכנסת. ראש רשות התעופה כפוף ישירות לשר התחבורה. רת"א אחראית על רישוי צוותי אוויר, רישוי מטוסים, רישוי נתיבי אוויר, רישוי שדות תעופה ומנחתים, סמכויות בתחום התכנון והבניה למניעת קונפליקטים בין בניה (בעיקר בניה לגובה) לבין תשתיות תעופתיות (בעיקר נתיבים נמוכים בסמוך לשדות תעופה), פיקוח על כשירות אווירית של מטוסים וכיוב'. בעבר קראו לגוף זה בשם "מינהל התעופה האזרחית" וכיום כאמור "רשות התעופה האזרחית", לכן תמצאו הרבה פעמים טייסים ותיקים שמקללים את "המינהל" ובעצם התכוונו לברך את הרשות לתעופה אזרחית. בעבר השתמשו הטייסים במילה "המינהל" כדי להגדיר בקיצור את מינהל התעופה האזרחית וכיום לאט לאט מתחיל להיות רווח השימוש בקיצור "הרשות".

רשות שדות התעופה (לעיתים מופיע בקיצור כ- רש"ת). גוף מנהלי שהינו רשות עצמאית במשרד התחבורה. אחראי להקמה וניהול שדות התעופה ותשתיות קרקעיות לשירות ענף התעופה.

מודיעין טיס. גוף במסגרת רשות שדות התעופה. אחראי על תיאום טיסות במרחב האווירי של ישראלי ומשמש זרוע מקשר לתיאום בין תנועות צבאיות ואזרחיות. לפני כל טיסה מחוץ לתחום פקוח השדה אנו מגישים תכנית טיסה למודיעין טס ומקבלים "מירשה" לטיסה.  באתר תוכלו למצוא מאמר של מנחם שבו [מי שעמד בעבר בראש יחידה זו], בנושא תכניות טיסה. המאמר של מנחם שבו רלבנטי בעיקר למי מיכם שכבר יש לו רשיון ומעונין להטיס את המטוס לחו"ל.

"טרום". יחידה צבאית שבודקת ומאשרת תכניות טיסה חריגות העלולות להיות בסתירה לטיסות צבאיות. אנו כטייסים לא באים איתם במגע באופן ישיר, אלא מודיעין טיס מתאם איתם את תכניות הטיסה החריגות שאנחנו מגישים למודיעין טיס. השם "טרום" אינו השם הצבאי האמיתי של היחידה כמובן, אך זהו המונח הנהוג בפועל.

אגודת התעופה הכללית. עמותה שלא למטרות רווח הפועלת לטובת טייסים פרטיים ובעלי מטוסים. מקיימת פעילות ענפה של תחרויות נווט, תחרויות נחיתות דיוק, טיסות במטוסים קלים לקפריסין ולאיי יוון, ועוד שפע של פעילות הסובבת סביב הטסת מטוסים ובלוי חברתי בהקשר תעופתי. האגודה מארגנת הרצאות מרתקות ועוד. יו"ר האגודה נבחר בבחירות של חברי האגודה. בין טייסים חברי האגודה מקובל להשתמש בבטוי "האגודה" בהתייחסות לאגודת התעופה הכללית.

בעולם

ICAO – ארגון התעופה האזרחית הבינלאומית. קובע סטנדרטים בנושא בטיחות טיסה ופועל מכח אמנה שהמדינות החברות בה מחויבים לכללי הארגון. ישראל חברה בארגון. אחד היתרונות המעשיים לטייסים פרטיים הוא שרשיון טיס פרטי ישראלי מוכר בכל מדינה שהיא חברה בארגון. בדיבור נקרא האירגון "איי.קה.או"

IATA – ארגון של חברות תעופה ותיירות. מגן על אינטרסים כלכליים של חברות תעופה ותיירות אך בפועל הופכים כללים של הארגון לסטנדרטים בתחום הבטיחות כמו למשל כללי הארגון בנושא הטסת חומרים מסוכנים הפכו לתקנות שנתקבלו במדינות רבות. בדיבור נקרא האירגון "יאטה".

FAA – רשות התעופה הפדרלית בארה"ב. זהו המקביל האמריקאי של רשות התעופה האזרחית הישראלית. גוף מוביל בכל העולם בנושא התעופה.

EASA – [לשעבר JAA] המקביל האירופי של ה-FAA האמריקאי.

NTSB – גוף פדרלי האחראי על בטיחות בתחבורה בארה"ב, לא רק בתעופה אלא גם בכל כלי תחבורה אחר. נחשב לגוף המקצועי ביותר בעולם בתחום חקירת תאונות אוויר. באופן כללי תחום חקירות תאונות מפותח מאוד בארה"ב ונלמד כמקצוע אקדמאי עם המתמחות. ישנן אונבירסיטאות המתמחות בתעופה בשילוב עם מקצועות כמו מנהל עסקים או ניהול בתעופה או תיירות וכיוב'.

אין בתוכן האתר או במידע שנמסר על ידי מנהל האתר בכל דרך אחרת, לרבות טלפון, הודעות, דוא"ל, פגישה וכיוב' כדי להוות יעוץ או בסיס להסתמכות כלשהי. על הגולש/ת מתעניין/ת לבצע בדיקות עצמאיות באמצעים שיבחר לעצמו.