הדפסה מה לעשות כדי להתחיל בתהליך?

בכדי שהענינים יתקדמו בצורה תכליתית, כדאי לבצע את שתי הפעולות הבאות במקביל, מאחר ובשתיהן אתם תלויים באחרים: 

1.אישור רפואי - בדיקות רפואיות.

2.פתיחת תיק ברשות התעופה האזרחית, הידועה בקיצור בשם "רת"א".

הדרך הזולה ביותר והיעילה ביותר לעשות את הדברים, היא כדלקמן:

לצורך קבלת האישור הרפואי, מאת הרופא התעופתי שתבחרו, תיזקקו למספר בדיקות רפואיות. בדיקות אלה ניתן לבצע על חשבון קופת חולים, ללא הוצאה כספית נוספת. לכן לכו פשוט לרופא המשפחה שלכם בקופת חולים, אמרו לו שאתם עומדים להתחיל קורס טיס אזרחי, ולצורך כך אתם זקוקים לבדיקות הבאות:

1.בדיקת דם כללית. תוצאות בדיקת הדם מתקבלת ברוב קופות החולים בתוך 24 שעות מרגע בצוע הבדיקה.

2.בדיקת שתן. התוצאות מתקבלות בדרך כלל ביחד עם בדיקות הדם.

3.צילום חזה ברנטגן (שיקוף ריאות). הצילום מתקבל בדרך כלל באותו היום בו בוצעה הבדיקה.

 לאחר שיש בידכם, פיזית, את תוצאות הבדיקות, התקשרו לרופא תעופתי. "רופא תעופתי" הוא רופא שקיבל הסמכה מיוחדת מאת רשות התעופה האזרחית (רת"א).  אישור/בדיקה על ידי רופא שאינו ברשימת הרופאים שאושרו על ידי רת"א, לא שווה את הנייר שעליו הוא כתוב. רשימת הרופאים התעופתיים נמצאת באתר רת"א בקישור זה.

התשלום לכל הרופאים זהה לחלוטין, ומרביתם מספקים שירות דומה. ההבדלים המעשיים שלפיהם כדאי לכם לבחור את הרופא הם כדלקמן:

1. מיקום הקליניקה. עדיף רופא שהקליניקה שלו קרובה למקום מגוריכם או מקום העבודה שלכם.

2. יש לוודא שלרופא יש בקליניקה שלו מכשיר א.ק.ג. ישנם רופאים שאין להם מכשיר זה בקליניקה ואז הם שולחים את הנבדקים לבדיקת א.ק.ג בקופת חולים – מה שלמעשה יוצר טרטור מיותר. לרוב הרופאים יש  מכשיר א.ק.ג בקליניקה, ולכן אין סיבה לבחור דווקא ברופא שאין לו.

3.יש לוודא שהרופא קובע לכם שעה מוגדרת במדויק ושלא תחכו בתור. אם הגעתם וגיליתם שאתם צריכים לחכות בתור, אל תתביישו להסתלק ולעבור לרופא אחר: הקשר שלכם עם הרופא עתיד להימשך שנים רבות, וכדאי להתקשר עם רופא שבמשך השנים הרבות שתיזקקו לו, יחסוך לכם שעות המתנה בתור.  זכרו, זה ממילא עולה אותו הכסף, אז עדיף לקבל שירות טוב ונוח.

בפנייה לרופא עליכם לציין כי זו בדיקה ראשונית לצורך קבלת רישיון מתלמד לקורס טיס אזרחי.

לאחר שהייתם אצל הרופא התעופתי, לכו לצלמניה וצלמו 2  תמונות פספורט רגילות צבעוניות.

כשהתמונות בידכם, גשו למשרדי רשות התעופה האזרחית, הנמצאים ליד שדה התעופה בן גוריון באזור התעשיה Airport City ב"בית גולן". ימי קבלת הקהל שם הם ב', ג', ה' בשעות הבוקר בלבד. יש להגיע עם תעודת זהות והתמונות היפות שלכם, וכמו כל משרד ממשלתי הם ישמחו לגבות מכם אגרה בסדר גודל של 200 כדי לעשות לכם טובה: לפתוח תיק ולהנפיק לכם תעודת חניך בקורס טייס אזרחי. הם גם יפנו עבורכם למשטרה כדי לקבל "תעודת יושר", וישלימו עבורכם את תהליך הבידוק הבטחוני. אתם לא צריכים לעשות כלום חוץ מלשלם את האגרה ולהתייצב במשרדי רת"א (יש סניף דואר ליד משרד רת"א, כך שעם קבלת השובר מהפקידה, אתכם נגשים לדואר, משלמים וחוזרים בחזרה אליה.

עם הפניה למחלקת רשוי צוות אוויר ברשות התעופה האזרחית, השלמתם את המטלות הכרוכות בקבלת תעודת חניך בקורס טייס אזרחי. התעודה תישלח אליכם הביתה בדואר. באותה הזדמנות כדאי שתשלמו גם עבור יומן טיסות אישי שבו יתועדו כל הטיסות שתבצעו (חובה על פי חוק), ועלותו כ-80 ש"ח.

האישור המוכיח שאינכם פושעים מועדים ואינם מהווים סכון בטחוני, יישלח ישירות, על ידי המשטרה והשב"כ, לרשות התעופה האזרחית. כעת תוכלו להירגע בידיעה שיש בידכם הוכחה כי אתם אזרחים שומרי חוק.  לגבי השאלה איזה עבירות עלולות למנוע מכם קבלת רשיון טיס – ראו המאמר בנושא "תנאי קבלה לקורס טיס".

תעודת המתלמד, המוכיחה שאתם חניכים בקורס טיס אזרחי תישלח אליכם הביתה בדואר, אבל הואיל ומדובר במשרד ממשלתי, אל תצפו לטפול מהיר, במקרה הטוב ייקח לכם חודש וחצי, בדרך כלל זה לוקח משהו כמו חדשיים וקצת. לפעמים יותר. סמנו לכם את התאריך ביומן, ואם התעודה לא מגיעה תוך 3 חודשים – זה הזמן להפוך שולחנות.

spacer.png, 0 kB