הדפסה היפוקסיה
היפוקסיה היא מצב של חסר חמצן בתאי הגוף עקב אי אספקת חמצן, חוסר יכולת של הגוף לקבל חמצן או סיבות אחרות שבגללן רקמות הגוף לא מקבלות חמצן במידה הדרושה לתפקוד תקין. השפעת ההיפוקסיה שונה מטייס לטייס, אך יש להן מכנה משותף אחד: השפעה על שיקול הדעת.

 


ההשפעות הנוספות העלולות להתקיים הן:

 

א. שינוי התנהגותי כגון אופוריה.
ב. בעיות קוארדינציה.
ג. אובדן צבע בקצות האצבעות
ד. הזעה
ה. הגברת קצב נשימה, כאבי ראש, ישנוניות או עייפות
ו. אובדן ראייה או פגיעה בכושר הראייה
ז. סחרחורת וחוסר מרץ/אנרגיה.
ח. עקצוץ או תחושת חום

 


מקובל להניח שתופעות אלה לא מתרחשות אצל הטייס הממוצע מתחת ל- 12,000 רגל, אך כמובן יש לקחת בחשבון סטיות אפשריות ולנהוג בהתאם.

 

תופעות חריפות של היפוקסיה יכולות להתרחש גם בחשיפה קצרה בגובה שבין 12,000 רגל ל- 15,000 רגל. טייס עלול לאבד את היכולת לנקוט באמצעים לתיקון המצב בתוך 5 דקות בטיסה בגובה של 22,000 רגל או 18 שניות בגובה של 40,000 רגל.

 

ישנם ארבע קבוצות שונות של היפוקסיה:

 

א. היפוקסית גבהים.

 

נגרמת עקב העדר לחץ חמצן. העדר הלחץ פוגם ביכולת החמצן לחדור לדם. העדר הלחץ נובע מרום הטיסה. שימוש בחמצן ממערכת המטוס, במקרה זה, יכול להביא לשיפור בתוך שניות. אם אין חמצן יש להנמיך מיידית לגובה 10,000 רגל או נמוך יותר.

 


ב. היפוקסיה היסטוטית.

 

נגרמת עקב פגיעה בתאי הגוף לספוג חמצן כתוצאה משימוש באלכוהול או סמים. במקרה זה התועלת שבשימוש במסכת חמצן במקרה כזה מוגבלת מכיון שהגוף לא מסוגל לקלוט חמצן בצורה  טובה. הדרך היחידה להימנע ממצב זה היא להימנע מצריכת אלכוהול או סמים או להמנע מטיסה.

 


ג. היפוקסיה אנמית

 

נובעת מחוסר יכולת של כדוריות הדם לשאת את החמצן לרקמות הגוף. יכולה להיגרם ממחלת האנמיה, בעיות בריאות כלליות, שאיפת חד תחמוצת הפחמן או עישון מוגזם. מי שאינו מעשן נהנה מתפקוד  בגובה של 7,000 רגל שהוא דומה לתפקוד של מעשן בגובה פני הים. מעשן ירגיש בגובה 20,000 רגל את התחושות של לא מעשן בגובה 22,000 רגל. במקרה של היפוקסיה אנמית יש להפעיל מערכת חמצן או לרדת לגובה של 10,000 רגל וכן לוודא שאין חדירת גזים ממערכת הפליטה/חימום לתא, ולאוורר את התא בכל מקרה של חשד.

 


ד. היפוקסיה סטגנטית.

 

חוסר בחמצן הנובע מסירקולציה גרועה של מחזור הדם בגוף. נובעת ממחלות או בעיות גנטיות. במהלך טיסה יכולה תופעה זו להיגרם לגוף עקב חשיפה ממושכת לכוח ג'י חיובי או חשיפה ממושכת ל- positive pressure breathing ("לחץ חיובי" של חמצן משמעו כי החמצן ששואף הטייס הוא בלחץ העולה על לחץ האוויר בריאותיו. התוצאה היא שלגוף אין אפשרות לפלוט את גז ה-  CO2 מהריאות).

 


 

 

spacer.png, 0 kB